Магазин китайського чаю і посуду

Замовити дзвінок
До порівняння

 Цікавий і не зовсім звичний сорт білого чаю - Я Бао, виготовлений з напіврозкритих бруньок мол..

До порівняння

Чудовий витриманий білий чай Фудін виготовлений з пристойного листа і бежевої тіпси у вигляді шокола..

До порівняння

 Відмінний витриманий білий сорт китайського чаю - Фудін Дабай. Походження чайного листа - окол..

До порівняння

  Приємний сорт білого чаю Шоу Мей "Сонячні Альпи" виготовлений ще у 2012 році у вигляді компак..

До порівняння

  Дуже рідкісний та цікавий білий вид чаю  - Гу Шу Цзи Я Бао - фіолетові бруньки p древньо..

До порівняння

    Приємний сорт вишуканого білого чаю Бай МуДань ( у перекладі - Біла Півонія) який..

До порівняння

 Солідний сорт білого китайського чаю із преміальної лінійки. Срібні голки створювався із найяк..

До порівняння

Дуже приємний і ніжний білий чай Люй Я Бао, який створений з бежевих пуерних бруньок, що трохи розпу..

До порівняння

 Відмінний і доступний старий білий чай 2015 року виготовлення та пресування, створений із соко..

До порівняння

Витриманий білий китайський пресований чай! Вага: 357 гр ; Вид: млинець пресований; Сорт:..

До порівняння

Білий чай Бай Лун Чжу Вага: 100 г; Форма: розсипний;   Це дуже затребуваний елітн..

До порівняння

  Дуже класний білий китайський чай для гурманів, тим більше за доступною ціною. Його можн..

Показано з 1 по 12 із 19 (всього сторінок: 2)

Білий чай із Китаю

Сам по собі білий чай є батьком усіх китайських чаїв, адже це найперший вид чаю, який пили стародавні жителі Піднебесної. У наші дні білий китайський чай вважається найвишуканішим чаєм, у середні віки і навіть раніше його пили імператори азіатських держав, придворні та аристократи.

З технологічної точки зору, він піддається найменшій ферментації серед усіх видів китайського чаю. Відсоток його окислення не перевищує 7, а сам спосіб має на увазі легке пром'яття листя і подальшу сушку за невисокої температури, саме це дає змогу такому чаю мати вишуканий смак і аромат, а також максимальну користь для організму. Білий чай вирощується в певних кліматичних умовах на висоті від 1000 до 2500 метрів над рівнем моря. Збір листя відбувається вручну тільки в певну пору року, а листя не обробляється. Вирощування вимагає використання натуральних добрив і регулярного обрізання кущів.

Рекомендуємо найпопулярніші сорти: білий чай Бай Му Дань або біла півонія, а також Шоу мей або Брови Довголіття з пуерними бруньками (Люй Я Бао) - це найдоступніші та найкорисніші варіанти правильного китайського чаю.

Сьогодні, щоб спробувати елітний білий чай, вам не потрібно їхати в Китай. Ви можете прямо зараз замовити китайський білий чай в інтернет-магазині Teaworld.

Яка користь та ефект від білого чаю ?

Загальний сенс для білого чаю полягає в тому моменті, що він має бути практично як свіжий лист, що додасть готовому напою максимальної природності, схожості за смаком і користю. У чому ж полягає користь білого чаю? Білий чай має низку дивовижних властивостей:

білий китайський чай

Як білий чай впливає на тиск? Антиоксиданти в його складі допомагають розширювати судини і покращувати кровообіг. Це може призвести до зниження тиску в гіпертоніків. Також оригінальний білий чай містить натуральні антикоагулянти, які зменшують згортання крові та сприяють її вільнішому потоку по судинах. Це також може допомогти знизити тиск.

Білий чай здатний м'яко підтримувати вас, ставши справжнім джерелом молодості та здоров'я. Мабуть, тому ціна на напій, як правило, досить солідна, не особливо нижча, ніж на улун Да Хун Пао. Але він у Китаї та Європі вважається дуже престижним і популярним.    Є одна цікава особливість, яка характерна тільки для техпроцесу виготовлення білих чаїв: вони створюються зовсім без скручування листя, це і відрізняє білі чаї від інших. У заварки злегка дивний вигляд і вони займають великий об'єм, але цей нюанс має бути ознакою "правильності" саме такого білого чаю, адже він пройшов тільки природне сушіння і зберіг у собі абсолютно всі корисності.

Початковий етап виготовлення китайського білого чаю зазвичай завершують коротким пропарюванням (40-70 секунд, щоб його максимально розм'якшити) і тільки після цієї процедури чай подають на просушування. Така технологія не має на увазі ферментацію чайного листа за визначенням; вона, звісно, відбувається, але дуже поверхнево і тільки в процесі висихання листа. Сушку зазвичай проводять у кілька циклів: сирець добре нагрівають, після чого підсушують деякий час на відкритому повітрі, потім перекладають під навіси на деякий час, далі таку процедуру повторюють кілька разів.

Сировина для справжнього білого чаю.

Як "найправильнішу" сировину для його виготовлення зазвичай використовують або найвисокоякісніші (без будь-яких дефектів) верхівки з верхніх молодих пагонів на чайних кущах, які ще розпустилися остаточно, це зазвичай відбувається навесні - раз на рік, у деяких випадках збирають винятково соковиті бруньки, які ще вкриті світлим пушком, що, мабуть, певною мірою вплинуло на назву цього виду чаю. Присутність молодих ворсистих тіпсів природно збільшує ціну готового продукту. Вишукані сорти складаються з одного (максимум двох верхніх листків і бруньки), це забезпечує їхню високу користь і пристойну ціну.

Під час коли йде заготівля відповідної сировини та подальша її обробка (це зав'ялювання та просушування) згідно з існуючими рецептурами, працівники підприємств та фермери дуже ніжно поводяться з бруньками та листям, що надалі і є гарантією цілісності й неушкодженості готового чаю, а також його солідної користі та серйозних показників якості. Тому, щоб визначити рівень якості будь-якого білого чаю, потрібно для початку переконатися в цілісності листя або бруньок, якщо такої не спостерігається, можна стверджувати, що або виробник не дотримувався техпроцесу робіт, або сировина була не найкращої якості. Якщо в білому чаї присутній великий відсоток бурого або коричневого листя - це теж свідчить про не надто високий його рівень, чай в ідеалі має бути максимально схожим на лист, який росте на дереві. Те ж саме стосується великої кількості скрученого листя - це зовсім не комільфо.

китайський білий чай

Де купити білий чай в Україні? 

Купити китайський білий чай стало простіше з появою інтернет-магазинів, які пропонують широкий вибір білих сортів з Китаю. Оригінальний китайський білий чай можна замовити прямо з дому, не виходячи на вулицю. В Україні також є можливість купити білий чай в інтернет-магазині з доставкою по всій Україні, включно з Києвом.

Білий елітний чай вважається одним з найдорожчих і найрідкісніших сортів чаю у світі. Він має ніжний смак і аромат, а також безліч корисних властивостей для здоров'я. Купити білий чай в Україні можна як оптом, так і в роздріб. Багато інтернет-магазинів пропонують широкий вибір білих сортів, які можна замовити з доставкою по всій країні. Але якщо ви хочете спробувати справжній оригінальний китайський білий чай, то ми рекомендуємо вам замовити білий чай в інтернет-магазині Teaworld, де зібрані найкращі пропозиції від виробників. Таким чином, ви отримаєте можливість купити білий чай в Україні та гарантію його найвищої якості, адже ми маємо домовленості з іменитими виробниками чаю і тому доставляємо в Україну найкращі сорти білого чаю. Білий елітний чай з Китаю - це один з найцінніших і найдорожчих напоїв, подарунок богів, символ благополуччя і здоров'я. 

Щоб купити китайський білий чай у Києві, просто виберіть у нашому каталозі товар, який вас цікавить, і ми подбаємо про доставку! Якщо ви не знаєте, як вибрати білий чай, напишіть нам - ми з радістю допоможемо підібрати чай для душі, на подарунок або для інших цілей! У нас ви також можете купити чай оптом. 

FAQ:

Який буває білий чай?

В основному його можна розділити на два види - той, що складається з ніжних чайних бруньок і з листя, є також купажі (суміші і того, і іншого). Тіпсовий білий чай, природно, буде дорожчим і смачнішим (хоча це на любителя). 

Коли пити білий чай?

Білий чай можна пити в будь-який час дня, але є кілька рекомендацій, які допоможуть отримати максимальну користь і задоволення від напою.

Вранці можна випити чашку білого чаю, щоб прокинутися і зарядитися енергією на весь день. Він містить менше кофеїну, ніж чорний чай або кава, але достатньо, щоб відчути підбадьорливий ефект.

Протягом дня білий чай можна пити як освіжаючий напій, який допоможе зняти втому і напругу. Він також може допомогти поліпшити травлення і зменшити апетит, що корисно для тих, хто стежить за своєю фігурою.

Увечері краще пити білий чай не пізніше 2-3 годин до сну, щоб уникнути безсоння. Він містить менше кофеїну, ніж зелений чай, але все ж може вплинути на якість сну.

У будь-якому разі, пити білий чай слід з поміркованістю, не більше 3-4 чашок на день, щоб уникнути побічних ефектів.

Як зберігати білий чай?

Ось кілька рекомендацій для правильної організації зберігання:

Чому білий чай дорогий?

Білий чай вважається одним із найдорожчих видів чаю через кілька факторів. По-перше, вирощування білого чаю вимагає особливих кліматичних умов і процесів, які є трудомісткими і витратними. По-друге, збір листя білого чаю відбувається вручну тільки в певну пору року, що також збільшує вартість. По-третє, білий чай вважається дуже цінним і рідкісним, оскільки виробляється тільки з молодих бруньок і листя, які збираються в обмеженій кількості. Крім того, білий чай вважається більш здоровим і поживним, що також збільшує його вартість.

Як заварювати білий чай?

Заварювання білого чаю може трохи відрізнятися залежно від його сорту, але в загальному випадку рекомендації такі: 

Зазвичай білий чай заварюють один раз, оскільки він має ніжніший смак, ніж інші види чаю. Однак, якщо ви хочете більш насичений смак, можете спробувати заварити його вдруге, але цього разу збільште час заварювання на 1-2 хвилини.